دات خبر احکام

آیا بوی عطر روزه را باطل میکند

آیا بوی عطر روزه را باطل میکند
,آیا بوی عطر یا ادکلن روزه را باطل می کند؟
,عطر زدن روزه دار از نظر امام خامنه ای
,آیا بوی عطر یا ادکلن روزه را باطل می کند؟ ,آیا بوئیدن عطر و ادکلون و گل های خوشبو روزه را باطل می کند ,آيا استشمام بوي عطر و زدن عطر براي روزه دار مشكل دارد؟

آیا بوی عطر روزه را باطل میکند ,آیا بوی عطر یا ادکلن روزه را باطل می کند؟ ,عطر زدن روزه دار از نظر امام خامنه ای ,آیا بوی عطر یا ادکلن روزه را باطل می کند؟ ,آیا بوئیدن عطر و ادکلون و گل های خوشبو روزه را باطل می کند ,آيا استشمام بوي عطر و زدن عطر براي روزه دار مشكل دارد؟

آیا عطر زدن روزه را باطل می کند؟
پرسش
آیا عطر زدن روزه را باطل می کند؟ (مقلد آیت الله خامنه ای هستم).
پاسخ اجمالی

بنابر نظر بیشتر مراجع تقلید تنها نُه چیز روزه را باطل مى‏کند: اول: خوردن و آشامیدن، دوم: جماع (عمل زناشویی)، سوم: استمناء، چهارم: دروغ بستن به خدا و پیغمبر (ص) و جانشینان پیغمبر (ع)، پنجم: رساندن غبار غلیظ به حلق، ششم: فرو بردن تمام سر در آب، هفتم: باقى ماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح، هشتم: اماله کردن با چیزهاى روان، نهم: قى کردن (استفراغ)

 

بله چند چیز براى روزه دار مکروه است که یکی از آنها بو کردن گیاه هاى معطر است. ولی عطر زدن حتی مکروه هم نیست و برای روزه دار هیچ اشکالی ندارد و روزه را باطل نمی کند.

 

آیا عطر زدن روزه را باطل می‌کند؟

 

رساندن غبار غلیظ به حلق از مبطلات و بو کردن گیاهان معطر از مکروهات روزه است، با این حساب استعمال عطر هنگام روزه‌داری چه حکمی دارد؟

به گزارش مشرق، حکم شرعی استعمال عطر در ماه رمضان و زمان روزه داری مطابق با استفتائات آیات عظام خامنه ای و سیستانی منتشر می‌شود.
 
آیت‌الله خامنه‌ای:
سؤال: استعمال عطر براى روزه‌دار، در ماه رمضان چه حكمى دارد؟
جواب: استعمال عطر براى روزه‌دار مستحب است؛ ولى بو كردن گياهان معطّر مکروه است.
 
آیت‌الله سیستانی:
پرسش: استفاده از عطر و ادکلن برای روزه دار چه حکمی دارد؟
پاسخ: مانعی ندارد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر  امام خمینی

استفاده از عطر و خود را خوش بو نمودن، در اسلام از مستحبات به شمار آمده و همیشه مورد سفارش و اهتمام نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله بوده است، تا آنجا که به نمازگزاران سفارش شده است در برابر عظمت و جلال و هیبت حق تعالی و پیشگاه معبود یکتا با هیأتی نیکو و عطر زده وارد نماز شوند.
با قطع نظر از استحباب آن، از نظر اجتماعی و در عصر حاضر و به لحاظ ازدحام جمعیت در اماکن و وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس و مترو، کار و کثرت فعالیت ها و گرما و تعریق زیاد بدن و مانند این ها، اهمیت و حتی ضرورت عطر زدن، در حفظ حقوق عمومی و رعایت حرمت ها و پیش گیری از آزردن شامه های حساس، را نمی توان نادیده گرفت و از آن غافل بود.
بدین توصیف و ضرورت هاست که سؤال پیش رو برای روزه دار که خود را در مسیر طاعت حق تعالی ملتفت به جمیع جهات می خواهد حایز اهمیت می باشد.
استفاده از عطر و ادکلن در حال روزه از آن جهت که بوی آن معمولا از راه مجاری و منافذ سر وارد حلق می گردد، محل سؤال می شود.
به هر حال به نظر امام خمینی (ره) استفاده از ادکلن و عطر زدن ...

به هر حال به نظر امام خمینی (ره) استفاده از ادکلن و عطر زدن، نه تنها منافاتی با روزه‌ ندارد بلکه آن تحفه روزه‌دار است. لیکن این موضوع یعنی عطر زدن؛ در احکام روزه امری متمایز از بوئیدن ریاحین به شمار آمده و برای آن حکم دیگری ذکر شده است.

 

 

در تفاوت حکم این دو موضوع و دیگر فروعات مرتبط با آن، در تحریر الوسیلة؛ ج‌1، ص:272 چنین آمده است:

 

و منها - شم الریاحین خصوصا النرجس، و المراد بها کل نبت طیّب الریح، نعم لا بأس بالطیب فإنه تحفة الصائم، لکن الأولی ترک المسک منه، بل یکره التطیب به للصائم، کما أن الأولی ترک شم الرائحة الغلیظة حتی تصل الی الحلق‌

 

بنا بر این:

 

1- از جملۀ مکروهات روزه، بوئیدن ریاحین است، مخصوصا گل نرگس؛ و مقصود از ریاحین هر گیاهی است که بوی خوش داشته باشد.

 

2- عطر زدن مانعی ندارد، زیرا آن تحفه روزه‌دار است، لکن بهتر آن است که مشک را بکار نبرد، بلکه خوشبو شدن با مشک برای روزه‌دار مکروه است.

 

3- بوئیدن بوی غلیظ بطوری که به حلق برسد، بهتر است که ترک شود.


امروز دوشنبه

29 بهمن 1397

2019 February 18

دریافت اخبار اختصاصی هر استان
Iran Map

بر روی نقشه کلیک کنید

ویژه خبرگزاری ها
مشاهده همه وب سایت ها
خبرنامه سفارشی

جدیدترین اخبار روز در ایمیل شما :

عضویت / لغو عضویت