دات خبر اسامی

معنی اسم حنانه

کلمه حنانه
, معنی اسم حنانه چیه
,معنی اسم حنانه چیست
,معنای اسم حنانه

کلمه حنانه , معنی اسم حنانه چیه ,معنی اسم حنانه چیست ,معنای اسم حنانه

 

حنانه از اسامی مبارکه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها می باشد, حنانه به معنای کسی است که بسیار از رحمت و شفقت برخوردار است

حنانه

/hannAne/

مترادف حنانه: مویه گر، نالان، نوحه گر

معنی اسم حنانه

اسم: حنانه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: بسیار مهربان، بخشاینده، آرزو کننده, بسیار ناله کننده

 

استن حنانه از هجر رسول
ناله میزدهمچو ارباب عقول.

مولوی.

گرنبودی چشم دل حنانه را
چون بدیدی هجر آن فرزانه را.

 

حنانه

لغت‌نامه دهخدا

حنانه . [ ح َن ْ نا ن َ ] (اِخ ) استن حنانه ؛ نام ستونی است که از چوب بود و حضرت رسول پشت بدان تکیه داده خطبه میخواندند و چون منبر مقرر شد و بر منبر برآمدند و خطبه خواندند، از آن ستون ناله برآمد مانند طفلی که از مادر جدا شود. (غیاث ) (آنندراج ) :
استن حنانه از هجر رسول
ناله میزدهمچو ارباب عقول .

مولوی .


گرنبودی چشم دل حنانه را
چون بدیدی هجر آن فرزانه را.

مولوی .

 

سخن یک مادر از معنای اسم حنانه

امروز حنانه یکساله شده و توی این یکسال به تمام معنا آرامش جان ما ( من و پدرش و همچنین خانواده هامون ) بوده و همانند نامش بسیاردلسوز، مهربان و دوست داشتنی . درسته یکی از معانی نام حنانه بسیار دلسوزو مهربان می باشد. حنانه معانی مختلفی دارد اما اون چیزی که مد نظر ما بوده و هست معنی بسیار مهربان و دلسوز آن میباشد که این معنا را از نام حنان که مذکر آن است و از صفات خداوند میباشد گرفتیم . در دعای جوشن کبیر که در 100بند و هر بند 10 صفت از صفات خدا و جمعا 1000 صفت باری تعالی در آن آمده یکی از آنها نام حنان میباشد. در بند پنجم دعاداریم که یا حنان و یا منان و یا دردعای مجیرو همه جا این دو صفت حنان و منان در پی هم آمده اند و منان نیز به معنا نعمت بخش ( یا همان بخشنده نعمت) می باشد. البته از دیگر معنا آن بسیار گریه کننده میباشد و این معنا از ستون حنانه در مسجدالحرام گرفته شده است . این ستون ستونی بود که پیغمبر همیشه در کنار ان می ایستاد و نماز می خواند و به آن تکیه می کرد و دعا و مناجات می خواند و این ستون همیشه شنونده مناجاتهای پیامبر با خداوند بود. والان به طور کامل حضور ذهن ندارم که بعد از رحلت پیامبر ویا به دلیلی دیگر پیامبر دیگر در کنار این ستون نیاستاد و نماز نخواند ، این ستون همیشه صدای ناله اش بلند بود به این دلیل عرب نام این ستون را ستون حنانه گذاشت . و دیگر نام مسجدی در عراق و اگر اشتباه نکنم نزدیک کوفه میباشد ، مسجد حنانه و آخرین معنی که از آن میدانم معنی است که در فرهنگ لغت عربی به فارسی برای نام حنان ( که مذکر نام حنانه می باشد ) آمده است ، در آنجا با ذکر اینکه این نام یکی از نامهای خداوند است آمده که حنان به معنای بخشاینده می باشد .

در آخر به مهربان همنامم که این سوال را از من پرسیده می گویم که من و همسرم با توجه به معنای آن که از نام خداوند گرفته شده بخشاینده و دلسوز و مهربان این نام را برای دخترمان انتخاب کردیم . امیدوارم که تونسته باشم به طور کامل جواب دوست عزیزم را داده باشم .

به امید سلامتی همه گلهای باغ زندگی . راستی یه دوست کوچک و همنام دارم ( یعنی ریحانه ) که تو وبلاگ یادایام با اون آشنا شدم از همه می خوام برای سلامتش دعا کنید .

دوست دار همه کوچولوها و گلهای باغ زندگی هستم      

 


امروز شنبه

27 بهمن 1397

2019 February 16

دریافت اخبار اختصاصی هر استان
Iran Map

بر روی نقشه کلیک کنید

دیگران چه میخوانند؟
ویژه خبرگزاری ها
مشاهده همه وب سایت ها
خبرنامه سفارشی

جدیدترین اخبار روز در ایمیل شما :

عضویت / لغو عضویت