دات خبر فارسی شهری

معنی بعثه+بعثه مقام معظم رهبری چیست

معنای بعثه
,
معنی کلمه بعثه چیست

,بعثه رهبری یعنی چه

,بعثه مقام معظم رهبری چیست

معنای بعثه , معنی کلمه بعثه چیست ,بعثه رهبری یعنی چه ,بعثه مقام معظم رهبری چیست

با دات خبر همراه باشید در جستجوی معنای بعثه:

بعثه

/be'se/

معنی بعثه در لغت نامه دهخدا

بعثت. [ ب ِ ث َ ] (ع اِمص ) بعثة. رسالت. فرستادگی و ارسال. (ناظم الاطباء). بعث. (فرهنگ نظام ).
- بعث کردن ؛ برانگیختن. واداشتن : و تن خویش را بعث کن بفرهنگ و هنر آموختن. (ص 35 منتخب قابوسنامه ). و در باطن با اسکندر رومی یکی شد و او را بعث کرد بر قصد داربن دارا. (ص 55 فارسنامه ٔ ابن البلخی ).
- سال بعثت ؛ سالی که خدای تعالی رسول را برسالت مبعوث کرد.

بعثة. [ ب َ ث َ ](ع اِ) اسم است از بَعث. ج ، بعثات. (منتهی الارب ).

معنی بعثه به فارسی

بعثه
اسم است از بعث ٠ جمع : بعثات

معنی بعثه در دانشنامه اسلامی

بعثه
بعثه، هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای اسلامی به حج است.
بعثه به فتح باء و کسر آن، از ماده «ب ـ ع ـ ث» به معنای برانگیختن و فرستادن است و به گروه یا هیئت نظامی، سیاسی، یا فرهنگی اطلاق می شود که به مکان یا ماموریتی اعزام می گردد. بعثه حج به هیئت های نمایندگی یا ستادهای سیاسی، اجرایی و فرهنگی کشورها و شخصیت های مذهبی اعزام شده به موسم حج اطلاق می شود. ← سرپرستی حجسرپرستی حج در دو بخش ساماندهی و مدیریت امور سفر و اقامت حاجیان و همچنین راهنمایی و نظارت بر مناسک عبادی حج صورت می گیرد. امیر الحاج با یاری همراهانش این دو مسؤولیت را بر عهده دارد. البته این دو مسؤولیت را دو سرپرست نیز می توانند بر عهده گیرند، چنان که شهید اول معتقد است که یک سرپرست می تواند متصدی وظایف سفر و انجام مناسک شود و یا این دو وظیفه به دو سرپرست واگذار گردد. ← مهم ترین و رایج ترین سفر خارجی ایرانیانسفر حج از مهم ترین و رایج ترین سفرهای خارجی ایرانیان مسلمان است. امور سفر حج ایرانیان در طول تاریخ با همه فراز و نشیبهایش تابع حج گزاری دوره تاریخی خود بوده و سرپرستی ویژه برای آن یاد نشده است؛ جز آن که در دوران افشاریان ، طی توافقی میان نادر شاه با حکومت عثمانی مقرر شد که هر سال از سوی ایران امیر الحاجی برای کاروان حج تعیین گردد. البته این توافق عملی نشد. در دوران قاجار نیز کنسول ایران در جده افزون بر حضور در منا و عرفات ، پرچم ایران را بر چادر خود می افراشت و حق برگزاری آتش بازی در عرفات را داشت. در آن زمان، یک روز ویژه آتش بازی ایرانیان بود. تا پیش از سال ۱۳۲۷ش. امور مربوط به حاجیان ایرانی از سوی کنسولگری ایران در جده پیگیری می شد. از این سال با انتصاب امیر الحاج و اعزام گروهی برای سرپرستی امور حاجیان، مسائل حاجیان در مکه و مدینه نیز پیگیری می گشت. به سال ۱۳۶۲ش. سازمان حج و زیارت از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران ، مجاز به تاسیس دفتر نمایندگی حج و زیارت در شهر جده عربستان شد. ← حوزه نمایندگی ولی فقیه در حجبا وجود شورای عالی حج (تاسیس شده به سال ۱۳۵۱ش.) و پایه گذاری سازمان حج و اوقاف و امور خیریه به سال ۱۳۵۸ش. و نیز سازمان حج و زیارت به سال ۱۳۷۰ ش. که همه امور مربوط به حج را به طور متمرکز و دولتی انجام می داد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی نمایندگانی را به عنوان سرپرستان حاجیان و زائران بیت الله الحرام و نظارت بر همه امور حج منصوب کرد. رهبر جمهوری اسلامی آیت الله خامنه ای نیز نماینده خویش و سرپرست حاجیان را تعیین می کند. پیرو تصویب شورای عالی اداری به سال ۱۳۶۴ش. تشکیلاتی ویژه برای این امر در حوزه نمایندگی ولی فقیه در حج تمرکز یافت که یکی از ارکان سازمان حج و زیارت است. به تصریح مصوبه تاسیس سازمان حج و زیارت، امور فرهنگی و تبلیغی و سیاسی حج و آن چه مربوط به آن است، از اختیارات حوزه نمایندگی ولی فقیه در حج به شمار می رود.

ترجمه و معنی بعثة در فرهنگ لغت عربی-فارسی

متن اصلی معنی
بعثة [عمومی] بعثة : تسريع , سفر , اردوکشي , هيلت اعزامي
بِعْثَة [عمومی] بِعْثَة : نمايندگان اعزامى ؛ « بِعْثَةٌ عَسْكَرِيَّة »: هيأت نظامى ؛ « بِعْثَةٌ ثقَافِيَّة » : هيأت فرهنگى .
بَعِثةُ دبلوماسية [عمومی] هيات سياسي ، نمايندگان سياسي .
بَعِثةُ شرف [عمومی] هيات تشريفات ( افتخاري )، گروه تشريفات ( افتخاري ).
بعثة ‌ شَرف [عمومی] هيات تشريفات ، گروه تشريفات ، هيات افتخاري
بَعِثةُ صدقة [عمومی] هيات دوستي .
بَعِثةُ علمية [عمومی] هيات علمي ، هيات تحقيقاتي .
بَعِثةُ ولاء [عمومی] هيات دوستي .
بعثة الرقابة و المراقبة [عمومی] بعثة الرقابة و المراقبة : هيأت کنترل و نظارت
إدارَةٌ البعثة [عمومی] مديريت هيأت ، سرپرستي هيات ( سياسي )، مديريت گروه ( هيات ).
إداره البعثة [عمومی] مديريت هيات ، سرپرستي هيات .

امروز دوشنبه

29 بهمن 1397

2019 February 18

دریافت اخبار اختصاصی هر استان
Iran Map

بر روی نقشه کلیک کنید

دیگران چه میخوانند؟
ویژه خبرگزاری ها
مشاهده همه وب سایت ها
خبرنامه سفارشی

جدیدترین اخبار روز در ایمیل شما :

عضویت / لغو عضویت