دات خبر مناسبت ها

روز معلم در افغانستان

روز معلم در افغانستان
روز معلم در افغانستان چگونه است؟
روز سوم جوزا روز معلم در افغانستان است
دانش آموزان افغان با دسته‌های گل روز سوم جوزا که در افغانستان روز معلم نامگذاری شده است را گرامی داشتند.

روز معلم در افغانستان روز معلم در افغانستان چگونه است؟ روز سوم جوزا روز معلم در افغانستان است دانش آموزان افغان با دسته‌های گل روز سوم جوزا که در افغانستان روز معلم نامگذاری شده است را گرامی داشتند.

عکس روز معلم در افغانستان


دانش آموزان افغان امروز با دسته‌های گل و هدایا به مدارس خود رفتند تا از معلم و مقام معلم تجلیل کنند.
عزیزالرحمن معلمی که در شهر کابل مشغول تدریس است گفت: معلمی شغل انبیاست و این شغل شغل مقدسی است اما معلمان افغان با مشکلات زیادی مواجه هستند.
وی نبود امنیت، کمبود کتاب و حقوق پایین را از جمله مشکلاتی بیان کرد که معلمان افغان با آن مواجه هستند.
افغانستان در حالی روز معلم را گرامی می‌دارد که هفته گذشته طالبان ۱۱ دانش آموز را به جرم جاسوسی در ولایت «غزنی» به قتل رساندند.
رئیس جمهوری افغانستان با محکوم کردن این عمل، آن را وحشیانه خواند و به مقامات امنیتی دستور داد تا عاملان این قضیه را دستگیر و به پنجه قانون بسپارند.
تهدید معلمان به مرگ، مسموم کردن دانش آموزان و اسید پاشیدن بر روی دختران از جمله چالش‌هایی هستند که سیستم آموزشی افغانستان با آنها مواجه هستند.
در آستانه روز معلم، شب گذشته یک مدرسه در منطقه «جاغوری» ولایت غزنی توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد.
ولایات «ارزگان، قندهار، هلمند، زابل و غزنی از جمله ولایت‏هایی هستند که دانش آموزان با خطر جدی مواجه هستند.
روز معلم، هرسال درسراسر کشور تجلیل می‌شود. سیزدهم میزان برابر با پنجم اکتبرهر سال بعنوان روزجهانی معلم تجلیل می شود. سازمان جهاني يونسكو با مشاركت سازمان جهاني كار (ILO) در سال 1966، این روز را به عنوان روز جهاني معلم معرفي كرد روزجهانی معلم، يادآورتلاش و سعی انسانهای دردمند وآگاهی است که بااراده قوی ونیت پاک ، انگیزه آموختن را درذهن دانش آموزان زنده می گردانند وچراغ عشق به زندگی را دروجود آنان روشن میدارند.

باید بخاطرداشته باشیم که جامعه بشری هماره مرهون کوشش ها وفداکاری های زنان ومردانی است که درکسوت معلمی مسیرعلم ودانش را فروزان نگهداشته وچشم اندازهای تازه را بروی انسان ها گشوده اند. بنابراین تجلیل از روز معلم درواقع ارج نهادن به دانش وعلم وآگاهی است وقدردانی ازانسانی فداکار وایثاگرکه بنام معلم ازاویادمی شود. معلم انسان وارسته ای است که راه سعادت وخوش بختی را به روی بشریت می گشاید.

اوهم چون شمع باسوختن خودش ، جامعه و جهان پیرامونی اش را روشنایی بخشیده و نور امید را در دل آنان زنده می سازد. ارزش و اهمیت معلم از نگاه انسانی و حقوق شهروندی نیز بس ارزشمند می باشد. حق آموختن و تحصیل از مصادیق روشن و صریح حقوق شهروندی دانسته می شود. حقی که در قانون اساسی کشور و سایر کنوانسیون های پذیرفته شده جمهوری اسلامی افغانستان نیز بدان تصریح و تاکید گردیده است.

این حق از لحاظ کارکردی نیز مسئولیت های را متوجه اربابان قدرت و حکومت می نماید تا در جهت تادیه آن همت بخرج دهند.

 


امروز پنجشنبه

02 فروردین 1397

2018 March 22

دریافت اخبار اختصاصی هر استان
Iran Map

بر روی نقشه کلیک کنید

دیگران چه میخوانند؟
ویژه خبرگزاری ها
مشاهده همه وب سایت ها
خبرنامه سفارشی

جدیدترین اخبار روز در ایمیل شما :

عضویت / لغو عضویت